Ayazağa Cad. No.4 34396 Maslak - Sarıyer - İstanbul
+902123953600
mefhub@mef.edu.tr

BiGGED; TÜBİTAK’ın desteklediği, ODTÜ TEKNOKENT ve MEF Üniversitesi’in uygulayıcı kuruluşu olduğu 1512 numaralı Teknogirişim Sermayesi Desteği’nden yararlanabileceğiniz girişimci olmanıza olanak sağlayan, Ar-Ge faaliyetlerinde bulunarak alanda arzuladığınız yenilikleri getirecek bir fikir.

Eğitim Teknolojileri, Yapay Zeka ve Metaverse gibi geleceğin teknolojilerini TÜBİTAK BİGG desteğiyle hayata geçirmek isteyen girişimci adayları için BiGGED programının başvuruları başladı. 

O zaman acele edin, başvurunuzu tamamlayın ve fikriniz gerçek olsun!

200.000 TL Sermaye Desteği

BiGGED, başlangıç aşamasında bulunan yenilikçi fikirlere verilen ülke genelindeki en büyük desteklerden biridir. Başarılı olman durumunda, TÜBİTAK BİGG kapsamında %100 geri ödemesiz olarak 200.000 TL sermaye desteği alabilirsin.

Eğitim ve Mentorluk

MEF Üniversitesi ve ODTÜ Teknokent’in geniş iletişim ağında yer alan mentorlarıyla ve tecrübeli eğitmenleriyle tanışma fırsatını yakalayabilir ve iş fikrini ticarileştirmek için gereken doğrulama çalışmalarını güvenle yaparsın.

Kuluçka Merkezi

MEFHUB BİGG girişimcisi olarak TÜBİTAK’tan sermaye desteği almaya hak kazandığında MEFHUB kuluçka merkezlerinde yer alabilir ve bir MEFHUB şirketi olma ayrıcalığı elde edersin.

Yatırım Fırsatları

MEF Üniversitesi ve ODTÜ Teknokent’in geniş iletişim ağı sayesinde yatırımcı iş ortaklarından yatırım alma şansı yakalayabilirsin.

BİGGED Eğitim Teknolojileri

MEF Üniversitesi’nin eğitim alanındaki güçlü birikimi, ODTÜ TEKNOKENT’in bilimsel ve teknolojik altyapısı tek bir güce dönüşüyor.

TÜBİTAK 1512 Teknogirişim Sermaye Desteği’ne teknoloji girişimcilerinin yeni rehberi BiGGED ile ulaşmak için başvurular başladı!

HEMEN BAŞVUR

TÜBİTAK BİGG (BİREYSEL GENÇ GİRİŞİM) PROGRAMI

Bireysel Genç Girişim (BiGG) adıyla anılan TÜBİTAK Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanlığı (TEYDEB) 1512-Girişimcilik Destek Programı, girişimcilerin teknoloji ve yenilik odaklı iş fikirlerini katma değer ve nitelikli istihdam yaratma potansiyeli yüksek teşebbüslere dönüştürebilmeleri için, girişimcilerin fikir aşamasından pazara kadar olan faaliyetlerini desteklemektedir. BiGG Programı girişimciliğin özendirilmesini ve uluslararası rekabet gücü olan, yenilikçi, teknoloji düzeyi yüksek ürün ve hizmetleri geliştirebilen başlangıç firmalarının oluşturulmasını amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda BiGG çağrısına çıkılmaktadır. 1. Aşama faaliyetlerini yürütmek üzere seçilen BİGG Uygulayıcı Kuruluşları açılan bu çağrı kapsamında kendi web sayfalarında ilan edecekleri duyuru ile iş fikri başvurularını kabul edecektir.

Uygulayıcı Kuruluşlar 1. aşama kapsamında; girişimcilerin iş fikirlerinin toplanması, değerlendirilmesi, seçilen iş fikirlerinin bir hızlandırıcı program dahilinde doğrulanması ve TÜBİTAK’a 2. Aşama başvurusu yapacak iş planlarının belirlenmesi faaliyetlerini yürütecektir.İş fikrinin teknik ve ticari açıdan doğrulanması sürecini içeren hızlandırıcı programında, Uygulayıcı Kuruluşlar girişimcilere mentorluk, iş birliği ağlarının kullandırılması, iş planı hazırlama desteği, vb. hizmetler sağlayacaktır. 1. Aşama sonunda hazırladığı iş planı BİGG Uygulayıcı Kuruluşu tarafından onaylanan girişimciler, Programın 2. Aşama başvurusunu TÜBİTAK’a yapacaktır. İş planları, TÜBİTAK tarafından yürütülecek 2. Aşama panellerinde değerlendirilecektir. 2. Aşama desteği almaya uygun bulunan girişimcilerden Teknogirişim Sermayesi Desteği’nden faydalanmak üzere şirket kurmaları istenecektir. HEMEN BAŞVUR

Eğitim Teknolojileri, Yapay Zeka ve Metaverse  Teknolojilerini TÜBİTAK BİGG desteğiyle hayata geçirmek isteyen girişimci adayları için BiGGED programının başvuruları başladı.

Başvuru Koşulları Nelerdir ?

Programa ön başvuru tarihi* itibariyle üniversitelerin;

Herhangi bir ön lisans, lisans, yüksek lisans veya doktora programına kayıtlı öğrenci, Herhangi bir ön lisans, lisans, yüksek lisans veya doktora programından mezun kişi, aşağıda belirtilen şartları taşıması halinde başvurabilecektir; Daha önce Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teknogirişim Sermayesi Desteği ya da TÜBİTAK 1512 Programı 2. Aşaması kapsamında destek almamış olmak, Ön başvuru tarihi itibariyle herhangi bir işletmenin ortaklık yapısında yer almamak. *Ön başvuru tarihi; iş fikrinin uygulayıcı kuruluş tarafından https://eteydeb.tubitak.gov.tr adresinden TÜBİTAK’a sunulduğu tarihi ifade etmektedir.
Şirket ortakları başvuru yapabilir mi?

Hayır, başvuramaz. TÜBİTAK’ın çağrı metninde belirtilen ön başvuru tarihleri arasında herhangi bir şirketin ortaklık yapısında olan kişiler programa başvuramaz. Başvuru öncesi şirket ortaklık yapısından ayrılması durumunda başvuru yapılabilir.Hayır, başvuramaz. TÜBİTAK’ın çağrı metninde belirtilen ön başvuru tarihleri arasında herhangi bir şirketin ortaklık yapısında olan kişiler programa başvuramaz. Başvuru öncesi şirket ortaklık yapısından ayrılması durumunda başvuru yapılabilir.

Birden fazla iş fikri ile aynı çağrı döneminde başvuru yapılabilir mi?

Aşama-1 TÜBİTAK BİGG programına birden fazla iş fikri ile başvurabilirsin. Ancak, eğitim ve mentörluk destekleriyle birlikte yapacağımız iş fikri doğrulama çalışmaları sırasında sadece bir iş fikrini iş planı haline getirmelisin. Aşama-2 başvurusunu tek bir iş fikri ile yapmalısın.Aşama-1 TÜBİTAK BİGG programına birden fazla iş fikri ile başvurabilirsin. Ancak, eğitim ve mentörluk destekleriyle birlikte yapacağımız iş fikri doğrulama çalışmaları sırasında sadece bir iş fikrini iş planı haline getirmelisin. Aşama-2 başvurusunu tek bir iş fikri ile yapmalısın.

Ne zamana kadar program açık ?

20 Ekim 2021 tarihine kadar TÜBİTAK BİGG-ED programı başvuru almaya devam edecektir.

Topluluğumuz

DANIŞMAN, MENTOR, JÜRİ ÜYESİ ve EKİP

Prof. Dr. Erhan ERKUT

Prof. Dr. Mehmet Fevzi ÜNAL

Doç. Dr. Hande KARADAĞ

Dr. Metin YILMAZ

Dr. Berk KÜÇÜKALTAN

Doç. Dr. Nazlı KARAMOLLAOĞLU

Nilay Gül YILMAZ MEFTTO

Evren DEĞERLİER MEFTTO

Efe Toprak TEMEROĞLU MEFTTO

Alper ASLAN MEFTTO

İlkem Nur AKMERİÇ MEFTTO

Alanur YILDIZ MEFTTO

Şulenur KEMALOĞLU MEFTTO

Zeynep Sude YÜKSEL MEFTTO

En iyi yaptığımız işi yapıyoruz…

ODTÜ TEKNOKENT’in bilimsel ve teknolojik altyapısı, MEF Üniversitesi’nin alanındaki güçlü birikimi tek bir güce dönüşüyor. TÜBİTAK 1512 Teknogirişim Sermaye Desteği’ne teknoloji girişimcilerinin yeni rehberi BiGGED ile ulaşmak için başvurular başladı!

Bizimle iletişime geçin…